Untitled Document

Business Meetings

Sessions
Business Meetings
Roundtables
Chapter Meetings



Monday
 6:00-11:00  MOUG Executive Board
 Gilpin


Tuesday
8:00-4:00   MLA Board
 Blake


Wednesday
 8:30-12:30  MLA Board
 Blake
3:30-5:30   Development Committee
 Cook
9:00-11:00   Big Band Rehearsal
 Platte River


Thursday
 7:30-9:00  Monographic Series Editors - invitation only
 Curtis
 11:00-12:30  BCC Meeting #1
 
Lawrence A/B
   Resource Sharing and Collection Development Committee
 Curtis
 12:30-1:30  Archives and Special Collections Committees
 
Lawrence A/B
   Diversity Committee
 
Curtis
1:30-3:00   BCC: Authorities and Descriptive Subcommittees
 
Lawrence A/B
2:00-3:00   Reference Sources Subcommittee
 Cook
2:30-4:00   Get Involved in MLA!
 
Confluence Ballroom Foyer
3:30-4:30   RDA Music Implementation Task Force
 
Lawrence A/B
4:30-6:00   Joint Steering Committee (JSC) Music Working Group
 
Lawrence A/B
   Publications Committee
 
Curtis
6:00-7:30   Innovative Users Group
 Platte River
   Alma Users Group
 Tabor/Brown
   Voyager Users Group
 Curtis
   SirsiDynix Users Group
 Blake
8:30-10:00   Big Band Rehearsal
 Platte River


Friday
11:00-1:00   Legislation Committee
 Blake
 11:00-12:30   BCC: MARC Formats and Metadata Subcommittees
 Lawrence 
 11:00-12:00   Public Libraries Committee
 
10th Mountain Room, Denver Public Library
12:00-1:00   Web Committee
 Curtis
12:00-1:30   Notes Luncheon - invitation only
 Cook
1:00-2:00   Instruction Subcommittee
 Blake
 1:30-3:00   BCC: Subject Access Subcommittee & Genre/Form Task Force
 
Lawrence A/B
3:30-5:00   Educational Outreach Program Instructors Meeting
 Lawrence A/B
3:30-4:30   Marketing Subcommittee
 
Curtis
4:30-5:30   Preservation Committee
 
Curtis
5:00-6:30   Career Development & Services Committee
 
Lawrence A/B
9:30-11:00   Big Band Rehearsal
 Platte River


Saturday
 9:00-10:00   Reference & Access Services Subcommittee
 Lawrence A/B
 10:00-11:00   Education Committee
 
Lawrence A/B
 11:00-12:30   Basic Manual Series Editorial Board Meeting
 
Curtis
12:30-1:30   Emerging Technologies and Services Committee
 Lawrence A/B
12:30-2:00   Investments Subcommittee
 
Curtis
 1:30-3:30 
 BCC Meeting #2
 
Lawrence A/B
2:00-3:30   Membership Committee
 
Curtis
3:30-5:30   MLA Business Meeting
 
Platte River


Sunday
 8:00-10:30   MLA 2016 Planning Meeting
 Gilpin
8:00-12:00   MLA Board Meeting
 Blake